Mordet på Boris Nemtsov är en enorm förlust för den ryska oppositionen. Även om Nemtsov inte längre var en person som kunde samla de stora massorna var han en av oppositionens mest outtröttliga och kunniga politiker.
Boris Nemtsov gillade att gå med skjortan öppen i halsen. Han var stöddig och uppfylld av sig själv. I ett avlyssnat samtal kallade han den kvinnliga oppositionsledaren Jevgenija Tjirikova för en bitch och demonstranterna som kom på hans manifestationer för hamstrar och skrämda pingviner.
Jag stod bredvid Nemtsov på flera presskonferenser och demonstrationer. Han var lång, bredaxlad och svartlockig, ett slags rysk version av rövarhövdingen Mattis med en bärande stämma och häftigt temperament och gillade att ta plats. Han trampade andra på tårna, avbröt mitt i meningen och skrattade bullrande. Jag intervjuade honom per telefon några gånger. Han hade alltid bråttom men svarade snabbt och professionellt på samtliga frågor.