Mårten Schultz:Vad säger lagen om Sabunis ”flykt”?

Mårten Schultz
I ett klipp på Liberalernas Youtube-kanal resonernar Nyamko Sabuni om vad hon skulle göra om Sverige hamnade i krigsfara.
I ett klipp på Liberalernas Youtube-kanal resonernar Nyamko Sabuni om vad hon skulle göra om Sverige hamnade i krigsfara. Foto: Stina Stjernkvist

Fly till Norge om det blir krig? L-ledaren Nyamko Sabuni har väckt reaktioner med sitt uttalande om att fly landet i ett tänkt krigsläge. Men vad säger lagen egentligen om att göra så?

Mårten Schultz
Publicerad
Annons

I ett klipp på Liberalernas hemsida så resonerar partiledaren Nyamko Sabuni kring vad hon skulle göra om Sverige var i krigsfara. Hon tänker i första hand åka till Värmland, säger hon. Om det blir ännu värre så skulle hon åka till Norge.

En tjänsteman vid Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) intervjuades om saken för Expressen. Hon förklarade att Sabunis planering inte var förenlig med svensk lag och till och med straffbart.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons