Apple tänker slänga ut Google Maps
Apple verkar vara på väg att slänga ut Googles karttjänst från sina kommande varianter av den smarta mobilen Iphone. Det innebär att striden mellan de två it-jättarna hårdnar allt mer. Samtidigt visar den att kartdatatjänster håller på att bli ett hett område. Det kan möjligen hjälpa Nokia som gjorde ett jätteköp av kartdata för snart fem år sedan.
Det har återigen kommit uppgifter som pekar på att Apple tänker slänga ut Google maps från kommande varianter av Iphone och datorplattan Ipad. Den här gången är det affärstidningen Wall Street Journal som hänvisar till uppgifter från personer som jobbar på Apple eller som tidigare har gjort det.
Ända sedan Apple visade upp sin första Iphone 2007 har Googles karttjänst varit ett viktigt standardprogram i mobilen. Den effektiva karttjänsten har ökat värdet av Iphone och gynnat Apples försäljning samtidigt som Google haft fördel av att ha sin karttjänst med i Apples storsäljande mobil.