Värsta krisen på 40 år drabbar sågverken
Varsel, nedläggningar och konkurser. Lågkonjunkturen slår hårt mot skogsindustrin. För sågverken är krisen den värsta på 40 år. Samtidigt har massa- och pappersindustrin också problem. Sedan början av 2011 har över 2 000 personer varslats och fler varsel väntas komma.
– Det här känns värre än finanskrisen, säger Per Hidesten på Skogsindustrierna.
Kartan över Skogsindustrisverige är dyster. Konkursvågen bland sågverken som började förra året fortsätter. Flera massa- och pappersbruk har lagts ner i år. Till det kommer en lång rad aviseringar om neddragningar. Bara den senaste månaden har varsel kommit från skogskoncernen Södra, Nordic Paper i Säffle, Holmens kartongbruk i Iggesund, sågverkskoncernen Vida och Norra skogsägarna.
– Det är ett allvarligt läge och det ser fortsatt bekymmersamt ut. När vi pratar med företagen hör vi hela tiden att man ser över bemanningen, säger Per Hidesten, förhandlingschef på Skogsindustrierna.