EU-kommission vill öka kulturbudget
EU-kommissionen vill öka unionens kulturbudget med 33 procent. Kritiker varnar dock för att det mesta kan gå till upplevelseindustrin, skriver Svenska Dagbladet.
Den ekonomiska krisen har slagit olika mot EU-ländernas kulturbudgetar. I Nederländerna och Storbritannien har kulturen beskurits rejält. I andra länder, som Sverige, har kulturbudgeten växt sedan 2009. Inom EU har kulturen varit en ganska liten fråga och bara 0,05 procent av EU:s totala budget har varit vikt åt det. Men nyligen föreslog EU-kommissionen att kulturbudgeten ska öka med 33 procent under nästa budgetperiod, 2014-2020.
– Det är positivt att de förslår en ökning, men det finns också flera varningssignaler. I förslaget märks ett starkt fokus på upplevelseindustrin och på kulturens möjligheter att bidra till ekonomisk tillväxt, säger Emma Ernsth på Culture Action Europe till SvD.