”Viktigast att urskilja vad vi har gemensamt”
Det nya numret av Charlie Hebdo trycktes i tre miljoner exemplar, men sålde ändå slut direkt på onsdagsmorgonen. Per Wästberg skriver från ett Paris som har insett att humor inte alltid är lustig, men däremot kan vara livsfarlig.
Voltaires ”Traktat om toleransen” har de senaste dagarna tryckts i hundratusen exemplar. Upplysningsarvet från den blasfemiske motståndaren mot religionens anspråk på helighet har levt vidare i ett långvarigt intellektuellt arbete i förnuftets tjänst för att avlägsna fördomar och fanatism. Nu har ”Jag tänker alltså är jag till” (enligt en filosof) ersatts med ”Jag tror alltså är jag till”.
Många vill inte utmana religionen. Fruktan att stigmatisera muslimer och synas medbrottslig med extremhögern har gynnat islamsk radikalism, den som med sitt hat mot utbildning, tolerans och mångfald dödar barn, skolungdom, kvinnor, judar, ateister och framför allt andra muslimer.