Förändring måste ske långsamt
ANDRA TIDER. Dagens mansroll skiljer sig en hel del från 50-talets. Nisse Simonson bejakar utvecklingen, även om den går fort. Han talar om en revolution men föredrar trots allt den långsammare evolutionen.
– Jag kan inte frigöra mig från att det fanns en del saker som var bra med det gamla systemet, säger han.
Han hade det manligaste av alla läkaryrken, kirurgens. Han jobbade uppåt 70 timmar i veckan. Hustrun skötte hem och barn. Tanken på pappaledighet föresvävade honom aldrig. Det skulle inte hans chefer, män allihop, ha gått med på. Då hade han fått bli hudläkare, som inte jobbar på nätterna och vars patienter inte dör, åtminstone inte knall och fall.
Han valde banan som kirurg i Östersund och han ångrar sig inte, även om han som pensionär kan känna styng av dåligt samvete för att han var en frånvarande pappa och make.