Man sprängde sig själv i Stockholm
En man sprängde sig själv mitt i julruschen i centrala Stockholm. Med några minuters mellanrum inträffade två explosioner i city. En bil i korsningen Olof Palmes gata och Drottninggatan började brinna kraftigt. Kort därefter small det på Bryggargatan.
Den första explosionen hördes 16.49. En bil var övertänd på Olof Palmes gata alldeles vid Drottninggatan som var full av julshoppande människor. Några minuter senare, vid klockan 17, hördes en kraftig smäll från Bryggargatan vid hörnan mot Drottninggatan. En man låg kvar livlös i snön.
SvD:s fotograf Magnus Hjalmarson-Neideman kom till Bryggargatan klockan 17.05 och såg mannen som låg på rygg utanför butiken Scorett. Stupröret som suttit på väggen mot butiken låg avbrutet i snön och det var sot på väggen där det suttit. Intill mannen låg en röd ryggsäck. Enligt Aftonbladet bar mannen sex sammankopplade rörbomber. Bara en exploderade.