ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Karlskoga upp i serieledning

Karlskoga vann den hockeyallsvenska toppmatchen borta mot Karlskrona med 2-1 - och tog över serieledningen från Västerås.

TT
Publicerad
Annons

Förutsättningarna var enkla inför mötet mellan tabelltvåan Karlskrona och tredjeplacerade Karlskoga. Segraren skulle bli ny etta i tabellen. Och det blev Karlskoga som vann sedan Fredrik Ericsson skjutit 2-1 tidigt i slutperioden. Men matchhjälte blev Karlskogas målvakt Justin Pogge. Kanadensaren, med ett JVM-guld och sju NHL-matcher i Toronto på meritlistan, stod för 29 räddningar.

Karlskoga är en poäng före Västerås och ytterligare en poäng före Karlskrona, som i sin tur har en poäng ner till Malmö, närmaste lag nedanför kvalseriestrecket. Malmö vann hemma mot Mora med 2-0.

Laddar…