Nytt oväntat bakslag för Labour
Brittiska labourpartiet förlorade oväntat torsdagens fyllnadsval i östra Glasgow och kastades därmed in i ytterligare en politisk kris. Frågan är om det senaste i raden av katastrofnederlag kommer att stjälpa Gordon Brown.
På kort tid har ett antal valnederlag skakat om den brittiska regeringen och allvarligt utmanat Gordon Browns ställning som partiledare och premiärminister. I maj förlorade labour borgmästarplatsen i London till konservative Boris Johnson, vilket sågs som en tydlig signal på ett stundande maktskifte även på nationell nivå. Den bilden stärktes några veckor senare när väljarna flydde partiet i fyllnadsvalet i det dittills laboursäkra Crewe, och istället lade sina röster på torypartiets kandidat.
Inför torsdagens val i fyllnadsval i östra Glasgow såg situationen ljusare ut. Nästan alla bedömare trodde att labour skulle segra, även om majoriteten i valkretsen, som hållits av labour under den största delen av de senaste 90 åren, förutsågs krympa kraftigt.