Tolgfors fattar tangentbordet

Ännu en minister i regeringen startar en blogg. Försvarsminister Sten Tolgfors (M) blogg ska handla om - just det - försvar och krishantering.

TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

”Sverige behöver ett försvar som är mer användbart, tillgängligt och flexibelt - för insatser i Sverige, närområdet och världen. Vi är inne i en period av betydande förnyelse av försvaret. Bloggen är tänkt att ge bakgrund till arbetet med inriktningsproposition, personalförsörjning och överföring av resurser från stöd- och kringverksamheter till operativ nytta, som kommer prägla den kommande tiden,” skriver Tolgfors i ett pressmeddelande - som ett smakprov.

Partikamraten utrikesminister Carl Bildt bloggar sedan tidigt 2005 om sitt (kosmo-) politiska liv. Även handelsminister Ewa Björling (M) bloggar sedan en tid tillbaka.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons