Bo på kloster under ditt besök i storstaden

Njut lugnet och god mat, eller varför inte en campari, på något av Roms kloster. I år har fler kloster öppet än andra år eftersom påven utropat 2016 till barmhärtighetens år.

Jan Ekholm
Publicerad
Annons

__Övernattning på kloster är förvisso inget nytt, men till följd av att påven utsett 2016 till barmhärtighetens år har nu ett större antal kloster i Roms omgivningar öppnat sina portar för nattgäster. Rummen må vara spartanska, men stillheten och omgivningarna är som balsam för stressade storstadssjälar. Dessutom serveras förnämlig mat, för ”ingen äter bättre än en munk” som det italienska talesättet lyder.

Trerättersmiddagen på Santuario Santa Maria delle Grazie i naturreservatet Monte Soratte är ett kvitto på det. Det lilla klostret är den perfekta tillflykten, så avskilt beläget att man måste gå sista biten från byn Sant’Oreste – och här finns garanterat ingen mobiltäckning.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons