ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Riksdagsledamöter bör bli friare från partierna”

Olle Wästberg är tidigare riksdagsledamot för Liberalerna, och ledde den statliga demokrati­utredningen som redovisades 2016.
Olle Wästberg är tidigare riksdagsledamot för Liberalerna, och ledde den statliga demokrati­utredningen som redovisades 2016. Foto: Anders Wiklund/TT

Det är angeläget att öka kontakterna mellan riksdags­ledamöterna och deras väljare – ett sätt är att återinföra ledamots­stödet. Partierna bör också i högre grad tolerera personligt röstande, skriver Olle Wästberg.

Publicerad

349 riksdags­ledamöter valdes som vanligt in i årets val. Av dem är endast två personligt invalda genom att ha fått drygt 5 procents kryss på valsedeln. Det är Camilla Brunsberg, moderat i Blekinge, och Nadja Awad, vänsterpartist i Örebro. De övriga 347 ledamöterna är alltså inte personvalda. Ett antal andra kandidater, främst parti­ledarna, fick dock också 5 procent kryss, men de stod så högt på valsedeln att de skulle kommit in i riksdagen oavsett personval.

Laddar…