Lars Nyberg lämnar Sverige
Telia Soneras förre vd Lars Nyberg har lämnat Sverige för Portugal. Nyberg, som fick avgå i förtid efter mutanklagelser mot bolaget i Uzbekistan, är folkbokförd i Alcabideche i Portugal sedan början av november, rapporterar Dagens Industri.
Enligt pensionsexperter som tidningen talat med gör Lars Nyberg ett riktigt klipp i och med flytten som sänker hans skatt med 25-30 miljoner kronor under de närmaste åren.
Lars Nyberg avgick som vd för Telia Sonera i februari efter att en utredning som företaget beställt kom med svidande kritik mot bolagets affär i Uzbekistan. Bolaget etablerade sig där 2007 genom ett avtal med en lokal partner, Takilant. Det har visat sig vara ett brevlådeföretag i Gibraltar som på papperet leds av diktatorsdottern Gulnara Karimovas assistent.