Kostnaderna ökar för Gripenkonkurrent
Kostnaderna för Gripen-konkurrenten F-35 har ökat ännu mer. Därmed gör det nya stridsflygplanet än mer skäl för beteckningen Pentagons dyraste vapensystem. Men regeringen i Australien har ändå bestämt sig för att köpa ytterligare 58 stycken F-35.
Stridsflygplanet F-35 från amerikanska Lockheed Martin har utvecklats till det amerikanska försvarets verkliga högkostnadsprojekt. Nu visar det sig dessutom att kostnaderna ökat med ytterligare 2 procent under det senaste året,
Den samlade kostnaden för att utveckla och tillverka de 2 443 plan som det amerikanska försvaret tänkt köpa har ökat till 398,6 miljarder dollar (2 600 miljarder kronor). Uppgången beror bland annat på att flygmotortillverkaren Pratt & Whitney inte lyckats hålla kostnaderna nere.