Recension
Kadefors porträtt griper tag i läsaren
Det är kanske inte ett sammanträffande att så många av tonårens favoritskräckisar handlar om apokalypsen. Om att tillhöra det enda lilla kvarlevande gänget, som till siste man måste kämpa mot omvärldens hjärndöda zombies för att överleva i ett annars öde land. Instängda i ett avlägset beläget lanthus, eller i en övergiven shoppinggalleria.
För att vara tonåring, eller på väg in i tonåren, kan ju kännas just så isolerat. I Sara Kadefors roman ”Kast med liten kniv” drömmer Jonas vid ett tillfälle om att han ska bli ensam på jorden, kunna vandra runt i det lilla samhälle han lever i utan att behöva träffa på vare sig sina småkriminella kompisar eller de föräldrar och lärare som verkar se honom som ett obegripligt ufo.
Fast helt ensam vill han inte bli. Den han drömmer om att få vandra med är Rebecka. Hon som faktiskt intresserar sig för honom, som ler när han dyker upp, som tycker att han är något alldeles speciellt.