ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Australiensare lyckligast i världen

Stigande inflation, dyra bostäder och ett högt prisläge överlag. Australiensarna är trots detta lyckligast i världen, visar en ny undersökning. Svenskarna ligger inte så långt efter i lyckotoppen. Vi är trea, tätt i hälarna på Kanada.

Klas Andersson
Publicerad

Det är Wall Street Journal som tagit del av ett index som mäter vilka industriländer där invånarna mår bäst. Det så kallade ”Your Better Life Index” visar att runt 75 procent av invånarna ”down under” är nöjda med sitt liv och levnadsbetingelserna. Det är en bra bit högre än snittindex på 59 procent som täcker boende i alla OECD-länder.

Vad är det då som gör australiensarna så tillfredsställda? Enligt genomgången, som gjorts av OECD och omfattar 34 medlemsnationer, är det möjligheten till en rik fritid, god hälsa generellt och väl fungerande samhällsfunktioner som bland annat bidrar till topplaceringen.

Laddar…