Fem miljarder senare: Här är AMF:s supersatsning
Fem miljarder kronor. Så mycket plöjer pensionsjätten AMF ner i jättesatsningen på Gallerian-kvarteren. Nu är det premiär för Stockholms nya stora takterrass mot Strömmen samt för två helt nya hotell.
Mats Hederos, vd för AMF Fastigheter, tvekar inte en sekund. Jättesatsningen på en nästan total ombyggnad av Gallerian för 5 miljarder kronor är en god affär för AMF:s pensionssparare. Den mest spektakulära delen öppnas för allmänheten nu på torsdagen – det gäller Petter Stordalens två nya hotell med en enastående bar- och takrestaurang som pricken över i.
– Vi ser redan nu att detta blir en bra affär. Nästan allt som i nuläget går att hyra ut, är kontrakterat, säger Mats Hederos, som tack vare påbyggnader med upp till tre ytterligare våningar, ökar Gallerian-kvarteren från 95 000 till 130 000 kvadratmeter, "totalt motsvarande 13 hötorgsskrapor".