X
Annons
X

50-talet i fokus på auktionerna

Trots konjunktur med pyspunka klarade sig auktionsmarknaden förvånansvärt bra 2009. Nu väntar nya utmaningar på en global marknad, men först ut är 60-åriga unikaboxar och kantstött porslin från Gustavsberg.

Det är bland Stig Lindbergs Spisa ribb-koppar, vattenkannor signerade Carl-Arne Breger och Ericofoner, eller kobratelefoner som de kallades i folkmun, som auktionsåret 2010 vaknar till liv. Auktionshuset Metropol öppnar i dag ännu en av sina temaauktioner och den här gången är det 1950-talet som ska gå under klubban.

– Intresset är fortsatt jättestort för prylar från 1950-talet. För unga handlar det om att blanda upp ett Ikea-hem med personliga alster, medan de äldre upplever nostalgi, i vissa fall kombinerat med – avsky, säger Jani Andersson, operativ chef.

Annons
X
Annons
X
Annons
X