Förslaget har utarbetats av SL:s tjänstemän och innehåller flera förändringar. De inställda tågen ska ersättas med fler nattbussar. SL begär mandat för att införa en särskild nattaxa, men hur hög den blir framgår inte av förslaget. Den 27 september kommer ärendet upp på SL:s styrelse.
Socialdemokratiska oppositionslandstingsrådet Lars Dahlberg är kritisk:
- Det innebär en allvarlig försämring. Moderaterna hade ett vallöfte om dygnetruntöppen tunnelbana på helgerna, det är det som ska infrias nu. Men reparationer måste genomföras och därför ska tågen sluta gå vid midnatt på vardagar. Som tonårsförälder gillar jag det inte, att komma hem med sista tåget är en bra regel, säger Lars Dahlberg.
Moderata trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm hävdar att detta är den största satsningen i SL:s historia och svarar i ett mail:
"Jag kommer nu tillsammans med övriga alliansen att analysera VD:s förslag till budget för 2007. Det finns delar i budgeten som kan komma att ändras innan vi lägger det slutgiltiga förslaget i slutet av oktober. Alternativet till våra satsningar är socialdemokraternas neddragningar. I årets alternativbudget föreslog de nedskärningar på SL-trafiken med totalt 550 miljoner kronor."
I dagsläget går tunnelbanans gröna linje till 01.00 nätter mot måndag till fredag och till 03.30 nätter mot lördag, söndag och helgdag.
Enligt förslaget ska busstrafiken förstärkas på vardagsnätterna, men Lars Dahlberg ifrågasätter det:
- Vi vet sedan tidigare försök med nattbussar att det är svårt för resenärerna. Det upplevs som bättre att kunna åka tunnelbana eller pendeltåg. Vi vill ha en debatt om detta nu.
Förslaget omfattar även en höjning av priset på månadskortet med 70 kronor och en ökning på 11 procent för övriga biljettpriser från och med 1 april 2008.
Tunnelbanan kan stoppas nattetid
Publicerad: 18 september 2007, 21.43. Senast ändrad: 11 oktober 2007, 22.38
Tunnelbanan och pendeltågen kan sluta att gå vid midnatt på vardagar och en nattaxa införs. På helgerna ska tunnelbanan däremot gå dygnet runt, enligt ett tjänstemannaförslag. Oppositionen i landstinget menar att det gynnar festprissar och missgynnar människor som arbetar sent.
Mer på SvD.se
PRINSESSBRÖLLOPET
Turistvärdar på arbetstid
Kommunanställda i Stockholm uppmanas vara guider under prinsessbröllopet. Men idén har väckt kritik. 5
HOTET MOT KTH
Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX
Polisen tog hjälp av FBI
33-årig man gripen i Göteborg. Internationellt samarbete för att hitta personen bakom foruminlägg.
Foto: MATS ANDERSSON / SCANPIX
Vårflod hotar Gamla Stan
Tunnelbanan i Gamla Stan kan översvämmas. Under fredagen hålls stormöten om beredskapen.
SENASTE NYTT I STOCKHOLM
WHITE GUIDE
Dahlgren och Oaxen
Sveriges bästa krogar
Toppar Whites lista över Sveriges bästa restauranger. Allt fler landsortskrogar i toppen. HELA LISTAN 14














