Bussbolaget Busslink som kör kollektivtrafik i Stockholm misstänks ha saltat sina räkningar till Storstockholms lokaltrafik, SL. Genom att sätta in extrabussar mellan Stockholm och Norrtälje har företaget kunnat debitera mer, och förare som plockade upp åtminstone en passagerare så att extrabussen kunde registreras fick biocheckar i belöning.

Det avslöjar Dagens Nyheter i en serie artiklar. Bland annat ska en av cheferna på Busslink ha använt bolagets bussar för att köra gäster till sin födelsedagsfest och sedan debiterat SL.

Igår fick Stockholms trafiklandstingsråd Christer G Wennerholm dessutom indikationer på att misstänkt fusk även förekommit på linjerna i innerstan. Nu ska SL granska hela kontraktet med Busslink i en totalrevision, säger Christer G Wennerholm:

–Efter samråd med presidiet har jag givit vd i uppdrag att granska hela Busslinks verksamhet. Finns det substans i detta kommer vi inte att lägga några fingrar emellan. Varje sten ska lyftas på.

Det var den 16 februari som en tidigare anställd vid Busslink i ett mejl som SvD tagit del av larmade Moderaterna i Stockholms landsting om ett ”mångårigt, organiserat och utbrett fusk”. Den tidigare föraren skrev: ”Jag har ett flertal gånger blivit uppmanad av arbetsledningen att inte köra tom mellan Norrtälje och Stockholm utan att alltid försöka få med någon passagerare så att Busslink kan debitera för tomkörningen.”

Men Wennerholm informerade inte resten av styrelsen. Oppositionen har reagerat kraftigt:

–Det är faktiskt jävligt upprörande att han inte gett oss den här informationen, och att styrelsen inte på något vis fått möjlighet att diskutera det här och vilka åtgärder som krävs. Det har tagit tio månader innan det hände någonting, säger socialdemokraten Lars Dahlberg, vice ordförande i SL:s styrelse.

Han menar att det nu inte bara är Busslink som kan ligga illa till. Även styrelsens roll kan granskas.

–Vi sitter i styrelsen med personligt ansvar. Jag ser mycket allvarligt på att SL:s styrelseordförande undanhållit information från styrelsen på det här sättet i en viktig fråga, säger Dahlberg.

Miljöpartiets ledamot i SL Yvonne Blombäck anklagar Wennerholm för att, som hon säger, ”göra en Wallhager” – en jämförelse med hur landstingsrådet Maria Wallhager (FP) efter SvD:s granskning av sjukhusmaten sade att det var tjänstemännens fel att upphandlingen sköttes olagligt och odemokratiskt.

Först igår meddelade Wennerholm själv styrelsen om det misstänkta bedrägeriet, som han säger att han ser allvarligt på. Han menar dock att anklagelserna i första hand behövde nå SL:s vd, som han då i februari kontaktade och bad agera.

–Juristerna ska titta på om det finns möjligheter att bryta avtalet om det skulle behövas. Det är en mycket allvarlig situation, säger Wennerholm.

Vad gäller saken?

Sedan början av 1990-talet har Busslink ett avtal med SL om busstrafik i Storstockholm. Nu anklagas bolaget för att mjölka SL och därmed landstinget på pengar med falska fakturor för extrabussar som ska ha satts in i onödan.
SL:s ordförande Christer G Wennerholm fick höra talas om det misstänkta bedrägeriet i februari men informerade inte styrelsen.
SL:s tidigare ordförande Elwe Nilsson (M), dömdes i både tingsrätt och hovrätt till dagsböter för brott mot aktiebolagslagen, efter att 1999 inte i tid ha informerat hela SL:s styrelse om ett förestående beslut att sälja 60 procent av SL Tunnelbana till Connex.