Det säger Bosse Sandholm, förbundsombudsman vid Kommunal, till SvD.se på tisdagsförmiddagen.
– Vi överväger det och kommer att berätta mer i ett pressmeddelande i eftermiddag, säger han.
Kommunal har utlyst en presskonferens klockan 14 på fackets huvudkontor på Hagagatan i Vasastan i Stockholm. Då ska det planerade varslet presenteras närmare.
Kommunal har på förhand inte velat diskutera vilken omfattning det nya varslet, eller varseln, ska få. Det är heller inte givet att det kommande varslet kommer att se ut på precis samma sätt som tidigare när det gäller exempelvis Stockholm.
Tidpunkten för varslet att träda i kraft är satt till midnatt, natten till torsdagen.
Det förra varslet gällde alltså privatanställda bussförare i Stockholm och Västerbotten, och i nästa vecka även Skåne.
Ännu är utformningen av det kommande varslet inte känd – men att det blir ett varsel om strejk tycks högst sannolikt.
Och någon tid för nya samtal mellan parterna finns inte uppsatt.
– När ett varsel är på gång brukar inte parterna vilja prata med varandra på några dagar, säger Bosse Sandholm, som annars beskriver samtalsläget mellan parterna som gott.
– Vi har haft sjyssta samtal. Arbetsgivaren har inte uppträtt illa emot oss och vi har inte betett oss dåligt emot dem. Vi vet ju att vi måste träffas igen och försöka komma överens, säger han.
En uppfattning som inte delas av Peter Jeppsson, vd för Bussarbetsgivarnas och en av Sandholms motparter i förhandlingarna.
Han anser att Kommunals sätt att driva förhandling kan liknas vid ”ren utpressning”.
– Just nu måste jag säga att läget är ganska djupfryst. Vi har försökt gå facket till mötes på flera punkter men möter en motpart med armarna i kors som agerar som om vi är dumma i huvudet, säger Jeppsson till SvD.se.
Hundratusentals stockholmare drabbades av busstrejken som rullade i gång i tisdags förra veckan. Det värsta trafikaoset uteblev. Men strejken satte ändå tydliga spår genom överfulla tåg på pendeln och vissa t-banetåg samt strandade resenärer i exempelvis Värmdö och Ekerö.
I fredags valde Kommunal att utlysa paus i strejken i väntan på måndagens förhandlingar – som strandade efter nio timmar.
Facket har bland annat krävt att den så kallade ramtiden – den längsta möjliga tiden för en arbetsdag inklusive rast och vila – sänks till högst 13 timmar om dagen. Dessutom vill man ha elva timmars vila per dygn, löneökning på 1 600 kronor på två år, samt utökad rätt till fast anställning.
Bussarbetsgivarna gick i fredags in med ett sockrat bud, utan att gå Kommunal helt till mötes.
Tipsa andra
Fråga
Läs mer
Stockholmsnyheter | Mest lästa
- Dödsolyckan kunde ha undvikits
- Man död i t-baneolycka
- Smet efter lastbilsolycka på E4
- Man trängde sig in i kvinnas lägenhet
- Män hittades nedkylda i Blackeberg
- Kvinna till sjukhus efter olycka i Årsta
- Lastbil körde av vägen
- Påkörd i tunnelbanan avled av skadorna
- Föll fyra meter i hiss - man skadad
- Kvinna påkörd i Årsta
















