Christofer Sundberg, vd, Avalanche Studios:

1. Det påverkar oss, men hur mycket är omöjligt att säga. Vårt jaktspel The Hunter är gratis att ladda hem och påverkas inte alls av piratkopiering.

2. Det har hjälpt exempelvis regeringen att få upp ögonen för branschen i och med att brottslingar dömts. I övrigt har det inte haft några positiva effekter.

3. Utvecklare skulle tjäna mer och utveckla bättre och billigare spel.

4. Vi har tagit fram verktyg som för oss närmare konsumenterna, förbättrar upplevelsen och begränsar den illegala spridningen. Film- och musikbranschen måste bli mer innovativa och följa med i utvecklingen. Men det ger inte folk rätt att stjäla.

Ben Cousins, producent, Digital Illusions:

1. Den har påverkat oss negativt. Våra spel i Battlefield-serien är extremt populära att spela och därmed också att kopiera.

2. Det vi ser är nya kundbeteenden som ett resultat av ny teknologi. Om vi lär oss att dra nytta av det kommer branschen att få en större publik och därmed högre lönsamhet.

3. Det skulle påminna ganska mycket om hur den ser ut idag.

4. Vi måste utveckla nya affärsmodeller. Battlefield Heroes blir exempelvis helt gratis att spela, vi hoppas kunna tjäna pengar på mikrotransaktioner och annonser istället. Det är viktigt att vi lär oss av musik- och filmbranschens misstag och reagerar snabbt och positivt istället för att förlita oss på lagar som kriminaliserar våra egna kunder.

Fredrik Wester, vd, Paradox Interactive

1. Det påverkar försäljningen negativt. Men vi jobbar förebyggande med att erbjuda spelarna extramaterial och levande forum. Det är trevligare att belöna dem som köper spelet lagligt än att straffa dem som piratkopierar.

2. Jag har svårt att se några positiva effekter.

3. Det kanske skulle vara fred på jorden? Nej, i ärlighetens namn tror jag inte på en helt piratfri marknad men en reducerad kopiering skulle vara positiv.

4. Majoriteten vill redan betala för material och respekterar oss, medan en liten högljudd grupp pirater får oproportionerligt utrymme i media.

Oscar Wemmert, vd, Upside Studios:

1. Vi jobbar mycket för svensk och nordisk PC-marknad och det har blivit tuffare att nå lönsamhet de senaste fem åren.

2. Det sätter press på alla aktörer att hitta bra, enkla, lagliga alternativ. Konsolerna har bra nedladdningssystem, free-to-play har kommit för att stanna. Det tvingas fram innovativa lösningar.

3. PC-spel som distribueras via butik skulle ha stått sig bättre pris- och omfångsmässigt.

4. Respekten för upphovsrätten är svår att återupprätta. Kopieringsskydd och online-registrering stoppar en del, men personligen tror jag på alternativa affärsmodeller och att vända fildelningens styrkor till något positivt.

Jens Nilsson, grundare, Frictional Games:

1. Fildelningen beror på vårt välutvecklade bredbandsnät. Samma nät har gjort det möjligt för vårt företag att existera. Vi arbetar, gör PR och fick vårt genombrott över internet, så vi får ta det onda med det goda.

2. Våra spel måste bli sedda, och även genom piratkopiering kan vi få värdefull exponering.

3. Onlinetjänster för att köpa spel skulle antagligen vara sämre utvecklade än vad de är idag. Piratkopieringen är en konkurrent och konkurrens leder till snabbare utveckling.

4. Vi måste skapa legala alternativ där vi levererar produkter så smidigt det går till så många som möjligt. Det ska vara enkelt och prisvärt att testa, köpa, installera och starta ett spel