Den 1:e april är datumet för starten av det nya zonsystemet. Då försvinner även möjligheten att köpa biljett på bussen.
A, B och C är beteckningen på de nya zonerna. Gårdagens beslut grundar sig på ett förslag från styrelsemötet den 8 januari, men zondelningen är delvis förändrad efter politiska önskemål, berättar SL:s presschef Björn Holmberg för SvD.se.
– De största förändringarna är att hela Vallentuna kommun ingår i zon B, vilket innebär att hela Roslagsbanan ingår i den zonen. I Haninge kommun har också Ornö tagits in i zon B.
SL räknar med att få in 750 miljoner extra nästa år i och med prishöjningen. Med pengarna vill de genomföra vad de kallar ”den största satsningen i SL:s historia”.
– 300 miljoner går till att göra tunnelbanestationerna mer tillgängliga. I dagsläget skiljer sig perrongens och tågingångens/dörrens höjd åt vilket gör det svårt för funktionshindrade och barnvagnar att gå på tågen, säger Holmberg.
SL satsar även på biljettförsäljning via Internet, vilket Björn Holmberg tror kommer bli populärt.
Så här mycket betalar du för din SL- resa:
En zon kostar 2 kuponger - med förköpsremsa: 20 kronor.
Förköpt enstaka enkelresa: 26 kronor. Kontant i trafik: 40 kronor.
Två zoner kostar 3 kuponger.
Med förköpsremsa: 30 kronor.
Förköpt enstaka enkelresa: 39 kronor. Kontant i trafik: 60 kronor.
Tre zonerna (alla) kostar 4 kuponger.
Med förköpsremsa: 40 kronor.
Förköpt enstaka enkelresa: 52 kronor. Kontant i trafik: 80 kronor.
Högre priser och nya zoner med SL
Publicerad: 21 februari 2007, 09.33. Senast ändrad: 11 oktober 2007, 22.03
Ökade biljettpriser och nya zoner blev det beslut som klubbades igenom under SL:s styrelsemöte på tisdagskvällen.
Mer på SvD.se
BRÄNNPUNKT | Skolan
”Omvänd Robin Hood-politik”
Ny S-granskning. Roger Mogert: ”De borgerliga tar resurser från skolor i Stockholms svaga områden”.
Trygghetsboende skapar oro
Servicehus avvecklas i Stockholm. Olle Rangdén, 88: ”Det som försvinner är just tryggheten.”
Sju års fängelse
för ”Romario-mordet”
19-årig man fälls av hovrätten. Anses skyldig till mord och mordförsök.


Stockholm 5º














