Det väntar när fotbollsallsvenskan och superettan sparkar i gång.
Svenska fotbollförbundet, Föreningen svensk elitfotboll (SEF) och elitklubbarna har enats om betydligt hårdare straff.
* Domare har rätt att avbryta match om pyroteknik används eller föremål kastas in på planen.
* Straffavgifterna för klubbarna höjs från 10 000 till 25 000 kronor vid denna typ av ordningsstörningar. Helt stängd arena eller stängda sektioner på arenan kan bli en ytterligare påföljd.
* Straffen höjs från 250 000 till 500 000 kronor, pengar som klubbarna kommer att kräva tillbaka från den som bryter reglerna inne på arenan.
Besluten togs vid den gemensamma säkerhetskonferensen för klubbarnas säkerhetsansvariga och polisen på onsdagen.
- Vi är helt överens alla parter - förbundet, ligaföreningen, elitklubbarna och domarna - om att dessa former av ordningsstörningar med uppenbara risker för personskador inte kan accepteras. Det är heller inte rätt mot kanske 99 procent av fotbollspubliken att en ytterst liten grupp ska riskera liv och lem på både kringstående publik men även spelare, domare och andra funktionärer på arenan, säger Tommy Theorin, generalsekreterare i SEF.
- De höjda straffavgifterna har två syften. Dels är det en piska på klubbarna att så långt det går säkra att pyroteknik och andra föremål som kan ge upphov till skador inte kommer in på arenan. Dessutom uppmanas klubbarna att, i de fall de fått straffavgift, återkräva straffavgiften från den åskådaren som varit upphov till bestraffningen av klubben, säger Theorin.
Förbundets disciplinnämnd kan även begränsa publikmängden eller ta beslut om skyddsnät om det krävs på grund av ordnings- eller säkerhetsskäl. Om det finns skäl har nämnden även möjlighet att förbjuda biljettförsäljning under matchdag.
Tipsa andra
Läs mer
Sportnyheter | Mest lästa
- Elms första mål i Premier league
- Tidiga finländare i träning
- Guld i rodel värt sju miljoner
- Bråk stoppade Lazios träning
- Mjällbyförvärv på väg mot VM
- Välkommen till SvD.se:s OS-sajt
- ”Allbäck? Vet inte om det är seriöst”
- Flera jagar världsrekord i Globen
- Halva truppen med när elden tänds
- Svensk seger utan värde




















