Hyllningarna och glädjen efter den svenska segern mot Ungern har förbytts i besvikelse över att fotbollslandslaget inte gjorde bättre ifrån sig mot Malta. Enligt de svenska tidningarnas krönikörer var spelarna tröga och att det var just ett självmål som räddade hem poängen till Sverige är extra tungt.

I Sydsvenska Dagbladet skriver krönikören Anja Gatu att "det finns inga svenskar att tacka en sådan här kväll". Hon beskriver också hur laget nu återigen är sitt trötta gamla jag, efter att tilfälligt ha visat upp att drömmen om VM lever i matchen mot Ungern.

Gatu passar också på att hylla och tacka Albanien som spelade 1-1 mot Danmark:

"När resten av världen förväntar sig att ni bara ska stå där och bli överkörda /.../ men då ni visade upp större vilja och fotbollskunnande än rika, uttråkade svenska landslagsspelare.

Både Expressen och Aftonbladet är kritiska till att förbundskapten Lars Lagerbäck tar spelarna i försvar och säger sig vara nöjd med dem:

"Jag är ju inte dummare än att jag förstår att han säger så för att skydda sina spelare /.../ men det är en korkad strategi när hela världen ser att det inte stämmer", skriver Aftonbladets Simon Bank .

I Göteborgs-Posten sammanfattar Ulf Niklasson läget i tre meningar: "Sverige tog tre poäng. Inga spelare är avstängda mot Danmark. Allt annat är bara att glömma."

I Dagens Nyheter beskriver Johan Esk de svenska spelarna som drabbade av den nya folksjukdomen där det alltid är någon annans fel: "Alla väntade på att någon annan skulle sätta fart, börja jobba, ta tag i händelserna."

Och Svenska Dagbladets Jan Majlard skriver att "läxan att lära är att svenska spelare aldrig får förledas tro att de är bättre än vad de verkligen är".

Men trots de dystra orden försöker de svenska sportkommentatorerna att peppa inför den 10 oktober då Sverige möter Danmark i Köpenhamn.