Helena sköt fullt vid båda skjutningarna och var i mål 34,3 sekunder efter segrande finskan Kaisa Varis. På andra plats kom ryskan Svetlana Sleptsova.
Anna Carin Olofsson kom på 13:e plats.
SVD
Tipsa andra
Foto: MICHAEL DALDER
Publicerad: 11 januari 2008, 15.31. Senast ändrad: 11 januari 2008, 16.24
Helena Jonsson visar fin form inför kommande skidskytte-VM i Östersund. Hon var trea i sprintloppet övcer 7,5 kilometer i Ruhpolding.
Helena sköt fullt vid båda skjutningarna och var i mål 34,3 sekunder efter segrande finskan Kaisa Varis. På andra plats kom ryskan Svetlana Sleptsova.
Anna Carin Olofsson kom på 13:e plats.
SVD
Foto: MICHAEL DALDER
Visar 1 till 3 av 3
Ett stort grattis till Helena J. Hon är vår nya storstjärna inom skidskytte. Hon har blivit bättre i spåret men det har märkts under en lång tid! Betänk även att det bara var några sekunder till Wilhelm med 2 runder! Ingen doping här inte.
Den stora skandalen är Varis som inte hör hemma inom idrotten längre. Vi får hoppas att det var ren tur med hennes skytte så vi slipper se henna på pallen mer i vinter.
Per , 2008-01-11 18:23
Helena har blivit ruskigt snabb i spåren.
Har har det gått till?
Hoppas det är utan doping.
p , 2008-01-11 17:50
Innan dopingprovet är klart kan man väl inte veta Om Kaisa Varis vunnit, hon har ju haft problem med sånt innan.
Snögubbe , 2008-01-11 15:55
Visar 1 till 3 av 3
Kommentarer på artiklar kan göras inom 72 timmar efter publicering.
Foto: SCANPIX
Följ OS på SvD.se. Vi ger er allt om tävlingarna under de två OS-veckorna i Vancouver. 1
Foto: Jamie McDonald/Getty Images
Ett mål och ett målpass. David Elm blev matchhjälte när Fullham besegrade Burnley hemma med 3-0. 0
50 procents chans att få en bra lottning i play-off till World Group II. Vill undvika Kina och Spanien. 3
Bajen har hittat Emil Johanssons ersättare. Vänsterbacken Robin Wikman från Häcken har skrivit på. 0