Svanstedt är åtalad för anstiftan till djurplågeri medan två andra män är åtalade för djurplågeri.
En travtränare, som tidigare hyrt ett stall av Svanstedt på träningsanläggningen, var ett starkt åklagarvittne.
- Jag har sett en av hans anställda ge hästar ström med en grisfösare som satt på en sopkvast. Det hände i stort sett två gånger i veckan och de verkade inte gömma det, det verkade snarare egalt, sade travtränaren.
Ett annat vittne, som tidigare varit anställd hos Svanstedt, berättade att en av de medåtalade använt en grisfösare för att ge en häst elstötar.
- En kväll var han och hämtade en grisfösare som fanns i en lokal i stallet. Han släppte av mig vid mitt stall för jag skulle ordna några saker. Han åkte till ett annat stall för att sela på hästen. Jag skulle sedan ta bilen med grisfösaren och åka upp till banan där jag stannade i ena kurvan. Efter att han värmt upp hästen gav jag honom grisfösaren som han sedan använde på hästen.
Det var överhuvudtaget en mycket händelserik dag för Åke Svanstedt. På väg till tingsrätten i Skaraborg blev han stoppad i en hastighetskontroll. Polisen hade uppmätt att Svanstedt kört 111 kilometer i timmen på 70-väg. Svanstedt blev av med körkortet på plats och tvingas böta 4 000 kronor, enligt Expressen.
- Jag är väl inte den första som åker fast för fortkörning, var Svanstedts kommentar till TT.
Svanstedt har tidigare åkt fast flera gånger för fortkörning och även blivit av med körkortet vid ett flertal tillfällen.
Tipsa andra
Sportnyheter | Mest lästa
- Elms första mål i Premier league
- Tidiga finländare i träning
- Guld i rodel värt sju miljoner
- Bråk stoppade Lazios träning
- Halva truppen med när elden tänds
- Välkommen till SvD.se:s OS-sajt
- Flera jagar världsrekord i Globen
- Biveson står ensam kvar
- ”Allbäck? Vet inte om det är seriöst”
- Här är de bästa OS-länkarna




















