Enström tacklades av Martins Karsums och åkte med huvudet före in i sargen. Han lämnade isen blödande, men de första undersökningarna verkade lugnande och antydde att käken inte var bruten. Senare under natten talades det om tio frakturer i ansiktet, men på tisdagsmorgonen kom beskedet: en fraktur på övre käkbenet, strax under näsan, plus hjärnskakning.
- Det är en allvarlig fraktur, säger Tre Kronors läkare Björn Waldebäck till Aftonbladet på nätet.
Atlantabacken ska opereras i Schweiz och kommer inte att spela mer i VM.
Tre Kronor har rejäla backproblem: även Kenny Jönsson klev av matchen mot Lettland och Tre Kronor avslutade matchen med endast fyra backar. Däremot ansluter Torontos Anton Strålman.
Ytterligare en NHL-back är tillgänglig efter att San Jose slagits ut ur Stanley cup-slutspelet - Douglas Murray. Och han säger sig vilja spela VM om han blir tillfrågad av förbundskaptenen Bengt-Åke Gustafsson.
- Vill han att jag kommer så åker jag. Det är inte kul att sluta säsongen så här, säger Murray till Expressen på nätet, efter 1-4-förlusten mot Anaheim.
Tipsa andra
Sportnyheter | Mest lästa
- ”Robin tar en semifinalplats”
- Foppa målade och höll Modo vid liv
- Skrällseger för Skellefteå
- ”Det kan bli damernas vinter”
- Borssén vann ära och pengar i Moskva
- Färjestad svarade fansen med seger
- Hårt tryck på Andy Murray
- Sprinter tänker stämma Aftonbladet
- Nu kan Navas spela utan att få ångest
- Karlsson fick revansch mot Djurgården


Stockholm 6º
















