- Reepalu har genom fientliga uttalanden hetsat upp både vänstergrupper och nynazister mot sex unga judiska tennisspelare. Man kan så klart ha olika åsikter om situationen i Mellanöstern, men de är inte politiker och inte militära befälhavare.
– De är unga idrottsmän, sade Björklund, och krävde att Mona Sahlin nu ska ta avstånd från partikamraten.
Han ifrågasatte också Malmöpolitikernas vilja att driva sin linje konsekvent, exempelvis när Malmö 2011 står värd för handbolls-VM.
- I den tävlingen finns sannolikt Saudiarabien, Algeriet och Kuba med. Kuba är en kommunistisk diktatur. I Saudiarabien kan kvinnor dömas till spöstraff för umgänge med män innan äktenskapet.
- Vilka av dessa länder kommer att godkännas av Reepalu? Eller är det bara Israel som det är politiskt korrekt att hetsa emot? undrade Björklund.
Tipsa andra
Sportnyheter | Mest lästa
- ”Robin tar en semifinalplats”
- ”Det kan bli damernas vinter”
- Kronwall knäskadad
- Norge storfavorit i stafetterna
- Foppa målade och höll Modo vid liv
- Borssén vann ära och pengar i Moskva
- Olsson och Hellner topp tio
- Skrällseger för Skellefteå
- Sprinter tänker stämma Aftonbladet
- Söderling: För mig känns det som vilken tävling som helst


Stockholm 5º
















