I den sista svängen i amatörloppet på Solvalla travbana klarade inte hästen att stanna. Efter att två ekipage kört ihop ramlade kusken Patrick Hedqvist ur sulkyn. Hästen, Striking Ås började skena och en man i publiken valde då att kliva ner för att försöka stoppa och fånga in den kusklösa hästen.
– Det är en kille som är hästvan, men som för tillfället befann sig i publiken. Hästen gick inte att stoppa och sprang rakt på honom, säger Runar Sandberg, tävlingsansvarig på Solvalla.

Mannen fördes medvetslös till Karolinska sjukhuset där han senare ska ha vaknat, enligt Runar Sandberg.
– Han har troligtvis fått en rejäl hjärnskakning, men om några ben är brutna vet jag inte, säger han.

Är sådana här olyckor vanliga?
– Som i alla sporter händer olyckor, men jag skulle inte säga att det är vanligt att sådant här inträffar på Solvalla. Det är olyckliga omständigheter, säger han.

Den skadade har lärlingslicens på Solvalla. Hästen klarade sig utan skador.