Stämmer uppgifterna är det en mindre bomb som nu slår ner i Fotbollssverige. De tre lagen Häcken, Gais och Örgryte ska enligt uppgifter till flera medier gå ihop och bilda ett gemensamt lag.
Enligt fotbollskanalen blir det nya namnet FC Gothia. Lagets tröja ska bli vit med en blåröd arm och en grönsvart arm och med gula inslag så att alla tre klubbar representeras, uppger Fotbollskanalen.se.
- Det är för att skapa ett lag som kan ta sikte och göra en ordentlig satsning mot Europa, säger en centralt placerad källa till Fotbollskanalen.se.
De tre klubbstyrelserna ska vara överens om sammanslagningen, men fortfarande måste klubbarnas respektive årsmöte godkänna planerna.
På internetforum diskuteras nu uppgifterna intensivt. Enligt en insändarskribent har redan en ansökan skickats till Svenska Fotbollsförbundet, men det tillbakavisas av förbundet.
- Om uppgifterna stämmer så får vi troligtvis inte någon ansökan innan årsmötena har beslutat något, säger Staffan Stjernholm till SvD.se.
På torsdagseftermiddagen skickade klubbarna ut ett gemensamt pressmeddelande där man kallar till presskonferens imorgon fredag kl 14.
"Syftet är att informera och samtidigt avdramatisera de
rykten som uppstått.", står det i meddelandet.
En salig röra. Ska de tre göteborgsklubbarna bli en?
Ny superklubb kan bildas i Göteborg
Publicerad: 13 september 2007, 15.39. Senast ändrad: 27 september 2007, 15.59
Göteborgslagen Gais, Örgryte och Häcken slås samman och bildar det nya fotbollslaget FC Gothia. Nu avslöjar flera medier att långt framskridna planer finns på en sammanslagning. Och enligt TV4:s Fotbollskanalen bekräftar en centralt placerad person uppgifterna.
Mer på SvD.se
PREMIÄR | ALPINA VÄRLDSCUPEN
Kalla: "Visst
har jag längtat"
Idag går första loppet - 10 km fri stil. ”Jag är bättre förberedd än någon tidigare.”
FOTBOLL
Daniel Örlund lämnar AIK
AIK tappar sin guldhjälte till Rosenborg: "Det var ett enkelt val."
Sport & Spel
- 10:06 Nu kan Navas spela utan att få ångest
- 10:02 Extremt gästspel på Stadion
- 08:31 Premiär – då brukar Kalla lyckas
- 08:09 "Fel" Sedin har nått målet
- 21:53 Hammarby vann på dålig is
- 21:45 Tidernas spelhärva avslöjad
Kultur & Nöje
- 10:30 Ockupanter tar saken i egna händer
- 10:11 Sovjets spionage gav utrymme åt slumpen
- 00:30 Lena Sundström: ”Språket får inte stå i vägen för människorna”
- 00:30 Med rätt att berätta
- 00:30 Johannes Anyuru: Viktigt att vem som helst kan förstå
- 00:30 Håkan Nesser: ”Sju av tio läsare vill ha en sorts episk realism"


Stockholm 9º














