Zlatan Ibrahimovic.
Foto: GETTY IMAGES
Två månader har gått sedan Zlatan blev klar för Barcelona och opererade handen. När han väl kom tillbaka i spel i slutet av augusti fanns inte riktigt tajmingen och fysiken där, men nu har Zlatan börjat leverera. Han har kommit in i Barças spel, dessutom nätat i sina fem första ligamatcher.
–Zlatan har en otrolig första månad bakom sig sett till målproduktionen, men det är för tidigt att bedöma honom än. Men man kan redan se att han passar in bra i laget, både på och utanför planen, som en bit i ett pussel. Och det är ingen som idag bryr sig om att han kostade en förmögenhet, säger Cordula Reinhart.
Reinhart bevakar dagligen Barcelonaspelarna för tidningen El Mundo Deportivo och har god insyn i klubben.
En annan spansk journalist följer Zlatans framfart på fotbollsplanen är Juan Castro, som jobbar för Marca i Madrid.
–Många var skeptiska när Zlatan kom eftersom de jämförde honom med Samuel Eto’o och trodde att Barcelona skulle tappa många mål. Men Zlatan är en mycket bättre spelare och jag är övertygad om att Barcelona gjorde rätt i att värva honom. Zlatan fullbordade ett fyrtal i ess jämte med Ronaldo, Messi och Kaká, säger Juan Castro.
Hur ser du på hans första tid?
–Han hade några svaga insatser i början men generellt sett har han gjort det mycket bra. Han är bra med i spelet och han har gjort fler mål än jag trodde han skulle göra.
Skotten Graham Hunter är bosatt i Barcelona sedan länge. Han jobbar bland annat för brittiska Sky Sports och skriver för Uefa.
–Jag visste redan att Zlatan var en toppspelare men jag har överraskats positivt av hans attityd. Det första intrycket är oerhört viktigt i Barcelona och jag gillade hur han hanterade sina två första veckor här, då han hade opererat handen och inte kunde spela. Han kämpade stenhårt för att komma tillbaka och han var även väldigt proffsig mot oss journalister, gav ett intelligent intryck.
Hunter tror att Leo Messis agerande varit viktigt för Zlatans snabba anpassning.
–Zlatan har något speciellt med lagets store lille ledare, som verkligen ansträngde sig för att svensken skulle känna sig välkommen. Det syntes direkt på träningen att de fann varandra. De trixade och skrattade.
–Hur man agerar varje dag i omklädningsrum och på träning är mycket viktigt. Zlatan har vunnit Messis och övriga lagkamraters respekt med sin inställning. Det märks att de gillar honom. Han är en i gänget nu.









