Den turnering där han skulle kliva fram och bära Tre Kronor.
- Det var inte alls vad jag hade förväntat mig. Ingenting. Med facit i hand så är det underkänt, säger han.
Det blev en enda ynka poäng på fyra matcher. Men målet han antecknades för mot Slovakien var egentligen ett självmål. Zetterberg sökte Peter Forsberg med en passning, men slovakiske backen Milan Jurcina han emellan och fick in pucken bakom sin egen målvakt.
- Det är framåt som det inte har fungerat, bakåt har det väl funkat bra. Man hade väl hoppats på att det skulle släppa, sade ”Zäta” om sitt offensiva spel.
Han var en av dem som fick läge i slutet att kvittera Slovakiens 4-3-ledning. Men backhandsskottet missade det slovakiska målet.
- Det var inte så väldigt nära. Man hade hoppats få den på mål, sade en besviken Zetterberg.
Det var inte så här han hade tänkt att OS-turneringen skulle sluta.
- Vi hade planerat att spela här på söndag. Nu är det bara försöka fokusera om och tänka på vad fan man ska göra, sade han om säsongsavslutningen med Detroit.
Zetterberg tyckte att nyckeln till seger låg i att ta ledningen. Nu gick Slovakien upp till 2-0.
- De spelade exakt som vi hade förväntat oss. De fick två snabba mål och är bra när de är i ledning, så all credit till dem. Vi lyckades inte skapa de riktigt giftiga lägena och fick inget tryck på dem.
Senaste nytt från OS
- 28 feb 2010 OS-finalen: Miller vill bli störst i familjen
- 28 feb 2010 OS-finalen: Luongo tänker ta chansen i finalen
- 28 feb 2010 Tung medalj för trött Myhrer
- 28 feb 2010 Finland vann bronsmatchen
- 28 feb 2010 Kanadagigantens råd: Rekrytera i små städer
- 28 feb 2010 Myhrer om prisceremonin: ”Riktigt mäktigt kliva in där”










