Pontus Wernbloom värvades för en månad sedan från AZ Alkmaar för knappt 30 miljoner kronor. Tävlingsdebuten i CSKA Moskva kunde inte ha varit större. Mot sin barndoms favoritklubb Real Madrid. Inför 72 000 åskådare på Luzjnikistadion. Och så – poänggivande målskytt på stopptid. Ronaldo 0–1, Wernbloom 1–1.
– Det här blir något att berätta för barnbarnen när man är gammal och gaggig och sitter i gungstolen med sin pipa, sade han till Expressen.se efter matchen.
Wernbloom har gjort sig känd som en tuff närkampsspelare. Han förnekade sig inte mot Real. Han sänkte Mesut Özil, fällde Ronaldo och vräkte omkull Higuaín. Men i spanska medier skrivs på onsdagen inte mycket om hur hårt ex-ängeln spelade. José Mourinho berörde det på presskonferensen efter mötet.
– Jag tänkte att om någon skulle bli skadad så skulle det ske i kamp med nummer 3 (Wernbloom), sade Real Madrid-managern.
Den Real Madrid-vänliga sporttidningen AS beskriver den 1,87 meter långe Wernbloom som ”den blonde jätten”, förankrad i Madrids svenska supportergren. Att Kungälvsonen haft Real som favoritlag får en rubrik i AS-konkurrenten Marca.
– Det var en dröm som blev sann. Jag hade föredragit att spela med dem (Real) i stället men jag har insett att det aldrig kommer att hända, sade Wernbloom, enligt Marca, och beskriver sitt mål som ”slumpens skörd”.
Att svenskens kompromisslösa spelstil kommer undan spansk kritik kan ha att göra med resultatet. Efter 1–1 är Real redan i kvartsfinal, enligt spanska medier.
– Nu är vi ännu större favoriter. Vi är övertygade om att vi kan elimininera CSKA på hemmaplan, sade Mourinho.
Wernbloom har heller inte svävat iväg efter succédebuten.
– Vi var knappt värda att få med oss ett likaresultat och som matchen utvecklade sig får vi verkligen vara nöjda, sa han till SVT.
Det är också Jevgenij Giner, president i armeklubben CSKA, som låg bakom köpet av Wernbloom från holländska AZ Alkmaar.
– Jag kan inte vara annat än nöjd med en nykomling som Wernbloom. Mål i en så här viktig match innebär att vi fått pengarna tillbaka direkt.
Returen på Bernabéu-stadion spelas den 14 mars.









