Foto: Claudio Bresciani/Scanpix
Han var med och utvecklade torpedhockeyn, och som både spelare och tränare har Mats Waltin satt stora avtryck i svensk hockey. Nu, efter två år utanför sporten, är Waltin tillbaka. Han ska leda Västerås i den på förhand superjämna allsvenskan.
En spännande comeback.
Precis som alla andra hockeytränare pratar Waltin om ”hockey med fart”. Fast Waltin vore inte Waltin om han inte kompletterade den målsättningen:
–All modern hockey bygger på hög fart. Men utvecklingen ligger i vad man gör med pucken. Att kunna ha ett vårdat passingsspel i hög fart, att kunna vända bort en spelare med kontroll på pucken.
– Ska man utveckla något inom ishockeyn, måste pucken vara med. För att klara det krävs dagligt gnuggande och träning under stress, konstaterar Mats Waltin.
Går det att utveckla spelare som redan kommit upp på hög nivå?
–Absolut. Jag har upplevt det själv som spelare. Och då var jag 32 år gammal.
Mats Waltin är känd som en visionär inom svensk hockey. Och det är inte slut med visionerna. Han funderar hela tiden i nya banor. Något han gjort hela livet: när Waltin för drygt 30 år sedan lämnade fotbollen, där han var juniorlandslagsman, för att söka sig till hockeyn var en av motiveringarna att ”fotbollen fastnat i systemtänkandet”.
–Jag tror att vi mer och mer kommer att söka oss bort från den traditionella hockeyn, till något där vi inte längre pratar om backar och forwards utan där vi jobbar i rörelsemönster där skeendet styr vem man är på isen. Där ligger framtiden, kanske 5–10 år borta, tror Mats Waltin.
Waltin får hjälp i VIK-båset av Bert Robertsson, tränaren som tillsammans med Jonas Rönnqvist (nu i Luleå) förra säsongen tog Almtuna till nya höjder. En hjälp Waltin inte är sen att lovprisa.
–Jag har varit borta från hockeyn länge, och utvecklingen är snabb. Bert tar hand om allt det jag inte kan.
Tillsammans leder Waltin och Robertsson ett intressant lag. En outsider i den allsvenska serie som på förhand ser Malmö, Leksand och elitseriedegraderade Rögle som skyhöga favoriter. Waltins visioner präglade också VIK:s värvningsprocess: sex spelare fick komma på provspel och visa upp sig. Några av dem så entusiastiska att de höll på att ställa till med skandal i jippomatchen mot Peter Forsbergs välgörenhetslag Icebreakers. När Forsberg, bröderna Sedin och Markus Näslund fått lite för många hårda tacklingar valde Icebreakersledningen att klaga hos Waltin.
En av de hårdaste var 21-årige anfallaren Viktor Mårtensson.
Han fick kontrakt.
–Det var spännande att söka nya vägar med tryoutspelare. Jag tror det finns många bra spelare som klubbarna inte hittar för att vi är för konventionella i vårt tänkande. Sporten ska ju flytta gränser, och då måste vi (tränare) också göra det.
Det är åtta år sedan Mats Waltin lämnade svensk hockey, då Djurgården och Tre Kronor. 2007 dök han upp som tränare för Sloveniens landslag, men efter det har han varit osynlig i hockeyvärlden.
– Jag har haft en egoperiod och gjort sådant som jag inte hade tid med förut. Det var skönt att kliva ur bubblan. Nu är det skönt att kliva in i den igen.










