När Sverige gick in i EM-turneringen var målet solkart. Laget ska hamna bland de två bästa i gruppen och ta sig vidare till semifinal. Efter segrar mot Vitryssland och Serbien och förlust mot Italien är målet uppnått. Något som innebär att en viss mättnadskänsla kan infinna sig.

Det är något som flera spelare erkänt efter att Sveriges A-landslag gick vidare till semi i EM 1992. Spelarna orkade inte ladda om batterierna mot Tyskland (förlust 2—3).

– Det finns ingen mättnad. Vi vill fortsätta den här resan. Vi kallade matchen mot Vitryssland för partytime och nu vill vi att partyt rullar på. Vi vill ha mer, vi är inte färdiga med den här turneringen, förklarar Lennartsson.

Det låter enkelt men frågan är om det är lika lätt i praktiken.

– Nu har vi ju världens chans och det är bara att fortsätta som vi gjort hittills. Det känns som att vi är på en våg som vi bara flyter med på, säger Sveriges lagkapten Mattias Bjärsmyr.

Förberedelserna inför semifinalen har redan inletts. Reine Almqvist har scoutat England och sett lagets samtliga gruppspelsmatcher. Förmodligen blir det den tuffaste utmaningen som U21-landslaget ställs inför så här långt i EM.

– Det är nog det mest namnkunniga laget. Men hittills har vi fört spelet fullständigt mot samtliga lag och vi har visat att vi är ett av de bästa lagen i Europa. Jag tror vi kan slå engelsmännen, säger Ola Toivonen.

Truppen lämnade under onsdagen Båstad för destination Göteborg där de under torsdagen kommer att träna på Gamla Ullevi innan det är dags för match på fredag.