Foto: Stefan Wermuth/Reuters
Pironkova, rankad som nummer 82 i världen, är den lägst rankade spelaren som är kvar i turneringen. Hon ställs nu mot antingen Kim Clijsters eller Vera Zvonareva i semifinalen.
Venus Williams förlorade mycket oväntat sin kvartsfinal mot bulgariskan Tsvetana Pironkova i Wimbledontennisen. Williams har vunnit turneringen fem gånger och var storfavorit, men förlorade med 2-6, 3-6.
Foto: Stefan Wermuth/Reuters
Pironkova, rankad som nummer 82 i världen, är den lägst rankade spelaren som är kvar i turneringen. Hon ställs nu mot antingen Kim Clijsters eller Vera Zvonareva i semifinalen.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se
Då började Lidströms röst darra.
Nytt tungt avbräck för Hodgson.
97 videoklipp ska leda till bättring bakåt.
Gör som 44079 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!
Populärt i Stockholm just nu:
|
|
Erfarna målare för ett snyggare hem |
|
|
Snabba och pålitliga flyttfirmor |
|
|
Rent hem snabbt och billigt |
|
|
Hitta billig och effektiv städhjälp |
|
|
Hitta certifierade elektriker |
| Se alla kategorier | |

Så långt flyttar vi för kärleken Stor majoritet flyttar vart som helst enligt undersökning.
Tyresö tvingas ut på tränarjakt: ”Jag hade blivit...
Sjevtjenko: ”Ibra spelade bra mot Island”.
Parker banar väg åt andra.
Kastellorizo är Greklands sista utpost i öster. Besök ön där grekerna sjäva semesterar – och tiden har sin gilla gång.
FOTO: Anna Wickström