Foto: SCANPIX (ARKIV)
Forskare vid Uppsala universitet följde 68 medelålders män före, under och efter Vasaloppet 2006. Åkarna var i förhållandevis mycket god form och hade tränat i snitt 6,1 timme per vecka de tre månaderna närmast före loppet. De slutförde också utmaningen på i snitt sju timmar.
Före loppet gjordes prover och tester. Under loppet bar åkarna avancerad pulsmätare. I mål väntade blodprover. Sedan följdes åkarna upp i en månad.
Nu har Stefan Branth, överläkare och ledare för projektet, analyserat de ännu opublicerade resultaten. Han förbluffas av den enorma ökningen av signalsubstansen interleukin-6 i åkarnas blod. Det steg från normalvärden under 5 till 76 pikogram (biljondels gram) per milliliter blod.
- Det är signaler från muskulaturen till alla energidepåer i kroppen, i fettvävnad och i levern om att nu måste vi mobilisera allt vi har. Och utan dem hade åkarna fallit ihop där ute i spåret, för i musklerna var energin sannolikt redan helt slut, säger Branth.
Han är även häpen över den höga pulsen. I snitt slog åkarnas hjärtan 174,4 slag i minuten i sju timmar, när kroppen skrek efter syrerikt blod.
- Vi blev väldigt förvånade över det. Men de var så vältränade att de klarade det så pass länge, säger Branth.
- Men det är klart, att om någon av dem hade varit hjärtsjuk så hade det varit livsfarligt, fortsätter han.
Han höjer även på ögonbrynen åt kaloriåtgången. En människa i vila förbrukar cirka 100 kalorier i timmen. Åkarna förbrukade 1 070 kalorier per timme.
- Det är enorma mängder. Det är värsta högvarv, och det är sällan vi mäter upp så höga värden.
Ökade gjorde också mängden kreatininkinas, ett enzym som frisläpps i blodet när musklerna skadas. Den enorma ansträngningen åkarna utsatte sig för syns i att mängden enzym gick från 3 till 9,1 mikrogram per liter blod under loppet.
- Det är förväntat vid en sådan ansträngning. Delvis faller musklerna sönder. De skadas så mycket att de måste byggas om, säger Branth.
Han säger ändå att uppföljningen visar att loppet gav åkarna hälsa och livskvalitet. Branth ser Vasaloppet som en enormt positiv hälsofaktor.
TT: Det låter som om ett inre krig pågick i deras kroppar?
- Det är klart att hela kroppen är i uppror för att klara ansträngningen. Men på lång sikt är det väldigt nyttigt, för de är så vältränade, svarar Branth.
Mer om Vasaloppet på SvD.se
- 7 mar 2010 Ahrlin vill vinna mer än sympati
- Resultat: Sök alla resultat efter loppet
- Resultat: Bevaka åkare med sms
- Isigt eller blött? Väderprognos för hela loppet
- Vasaloppet i bilder Se SvD:s bilder i och omkring Vasaloppsarenan
- Quiz Vad kan du om Vasaloppet?
- Vasaloppsbloggen
- Till Vasaloppssajten Interaktiv grafik, blogg och träningstips
- 6 mar 2010 VASALOPPET: ”Bättre före än förra året”









