Spanjoren Nicolas Almagro vidare till final efter vinst mot Jan Hajek.
Foto: Scanpix
Det är drömfinalen alla hoppades på inför den 65:e upplagan och det är en final som inte skulle skämmas för sig i Monte Carlo, Rom eller Madrid där ATP-tourens tre Masters-turneringar på grus avgörs.
SvD fick inför finalen en pratstund med Almagro som är stolt över att vara en av tre spanjorer på den prestigefyllda tiobästalistan där Rafael Nadal är trea och Ferrer femma.
– Det är fantastiskt att få vara en del av en så stark period i spansk tennis och då är det mindre viktigt att jag är trean bland oss.
Och nackdelen?
– Att de andra två tar alla de bästa sponsorskontrakten, säger Almagro och ler.
Han är född i mitten på 1980-talet då spanska tennistränare och ledare reste till Sverige för att studera vad som kallades ”Det svenska tennisundret”.
Vad var det egentligen svenskarna hade gjort för att dominera sporten så totalt?
Med svaren att team-satsningar och säkerhetsspel från baslinjen var två av de viktigaste ingredienserna reste spanjorerna hem och utvecklade konceptet ytterligare medan svenskarna satt med armarna i kors och trodde att segertåget skulle rulla på av sig självt.
I dag har Spanien tolv spelare bland de 100-bästa och 28 spelare som ligger före bäste svensk på måndagens rankning då Robin Söderling tappar sina 250 poäng från fjolårets Swedish Open-seger.
Söderling saknas inte bara av sina fans och sina vänner på touren utan även av Almagro trots att stämningen mellan dem stundtals varit mycket irriterad.
– Ah, det har väl inte varit så farligt. Jag respekterar Robin mycket och hoppas att han snart är tillbaka. Han behövs i tennisen, säger Almagro som för två år sedan finalbesegrade Söderling efter en het uppgörelse i Båstad.
Så starka känslor kommer det inte att bli på banan i på söndagen då de spanska kompisarna ställs mot varandra för elfte gången.
Ferrers 10-0 inbördes (7-0 på grus) är en anledning till att han är knapp favorit, den andra är att Almagro dras med en axelskada.
– Jag har haft problem sedan turneringen i Nice, säger spanjoren som på den franska rivieran i slutet på maj tog sin andra titel för året och efter det gick till kvartsfinal i Öppna franska där det tog stopp mot Nadal.
Almagro har ett större men också yvigare spel än kompaktare och jämnare Ferrer som i dag tog sin 50:e seger för året trots att han spelade lite tempofattigare och osäkrare än vi är vana att se.
– Huvudsaken var att jag spelade bra på de viktiga poängen, säger Ferrer efter 6-3, 7-5 mot Grigor Dimitrov.
Den 21-årige bulgaren stod för artisteriet i en semifinal som bjöd på ett antal fantastiska bolldueller men som inte nådde förväntad höjd.
Dimitrov blir förmodligen topptio en dag men inte minst oklokt spel på ett par breakbollar i andra set visade att det kommer att ta sin tid.






