”Värdig hyllning av Challe”
Charles Berglunds nr 2 tog plats i Hovets tak bland andra legendarer.
Den hyllningen har han förtjänat, inte för att han är djurgårdare utan för att han var en stor ishockeyspelare.
-
En rörd Charles Berglund mottog hyllningar på Hovet på tisdagskvällen.
Foto: SCANPIX
1/3
-
Lagkapten Charles Berglund höjer SM-bucklan i april 2000 i Kungstädgården i Stockholm.
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
2/3
-
Charles Berglund gjorde andra spelare bättre. ”Hade hockeyn räknat tre assister i stället för två hade "Challe" förmodligen varit alla tiders poängkung”, skriver SvD:s Janne Bengtsson.
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
3/3
-
Perspektiv
Janne Bengtsson
24 januari 2012 kl 20:34, uppdaterad: 24 januari 2012 kl 22:02
Det här är en fin tradition som Sverige naturligtvis hämtat från NHL – stora spelare ska hyllas på sina hemorter. Det är en snygg och värdig hyllning.
”Challe” är den senaste i en lång rad hissade spelare runt om i elitserielandet.
Robert Nordmark, den gamle storbacken, förklarade fenomenet ”Challe” Berglund med att ”Han var en ledare och ett föredöme, ingen träningsnarkoman men en spelare som gjorde andra spelare bättre”.
Jag instämmer helt. Hade hockeyn räknat tre assister i stället för två, så hade ”Challe” Berglund förmodligen varit alla tiders poängkung i svensk hockey.
”Challe” förtjänar hyllningen han fick inför tisdagskvällens elitseriematch mellan Djurgården och Färjestad.
Nu saknar jag bara en spelare i Hovets tak, en som är sorgligt bortglömd trots att han i sig förkroppsligade det epitet som djurgårdarna brukar vara så stolta över: ”En riktig Järnkamin”.
Gösta ”Knivsta” Sandberg vann tio (!) SM-guld med Djurgården, fyra i fotboll men faktiskt också sex i ishockey. ”Kniven” avled för några år sedan. En postum hyllning vore verkligen på sin plats.
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se