Varför är El Clásico en så stor match?

– Bland folket är intresset enormt, inte minst internationellt. I Barcelona genomsyras staden av historien, av hatet mot Madrid och vad Real stått för.

– På spelarnivå har det avdramatiserats mycket, tycker jag. Den här veckan låg mycket av fokus på Intermatchen i tisdags. Som spelare var jag faktiskt aldrig på banan under mina år i Barça men jag på plats i Madrid och fick höra vuxna män skrika saker till oss som inte tillhör vanligheterna.

Hur är stämningen inför kvällens match?

– Det är ett enormt tryck på biljetter. Jag tror att det beror på Barcelonas starka ställning med tanke på att de vann trippeln förra året, och att Real Madrid har spenderat så mycket pengar på nya spelare. I svenska ögon sett så är det framför allt Zlatan Ibrahimovic som drar.

Vilka vinner?

– Jag tycker att Barcelona har det bättre laget – det Barça har letar Real Madrid efter. Jag är dålig på att tippa, jag trodde till exempel att Sverige skulle slå Trinidad & Tobago med 6-0 i VM 2006… men jag tror i alla fall helt klart på Barçaseger.

Läs mer om dagens match