De har sina aktiva karriärer bakom sig, men brinner fortfarande minst lika mycket för friidrotten.

När höjdhoppartrion Kajsa Bergqvist, Stefan Holm och Staffan Strand samlas på Stockholms stadion den här kvällen är det inte för att tävla, utan protestera mot ett av de förslag som stadshusledningen i Stockholm tagit fram att bygga om olympiaborgen till en renodlad fotbollsarena.

–Jag tror att friidrotten hamnat lite i chock och att det därför varit lite tyst. Det har inte känts möjligt att löparbanorna kan försvinna, men det kan faktiskt hända. Jag skulle bli så ledsen om det blev verklighet, säger Kajsa Bergqvist som känner att det är dags att ge sig in i debatten.

Stefan Holm och Staffan Strand hakar på.

–Det här är en angelägenhet för hela friidrottssverige, inte bara för Stockholm. Jag förstår inte ens att det finns ett seriöst förslag om att inte ha kvar friidrotten på Stadion. Det är den äldsta OS-arenan som fortfarande är i bruk och det finns ingen annan arena där det slagits fler världsrekord, säger Holm.

Staffan Strand menar att det skulle vara en katastrof för elitfriidrotten om löparbanorna togs bort.

–Om man river upp banorna och tittar tillbaka på det om trettio-femtio år tror jag alla kommer säga: hur sjutton tänkte de som fattade beslutet? Det här är ju högborgen för svensk friidrott. Det känns helt befängt att ens fundera på att ta bort löparbanorna. Stadion är ju dessutom kulturminnesmärkt.

Om tre år fyller Stadion 100 år. Arenan kommer inte att byggas om före dess. Men i de två huvudalternativ som tagits fram förespråkar det ena att Stadion blir en renodlad fotbollsarena.

Det skulle vara förödande för svensk friidrott, menar Kajsa Bergqvist:

–Att ha internationella tävlingar här har betytt mycket för friidrotten i Sverige. DN-galan är en av världens finaste tävlingar med 150 miljoner tv-tittare och nästa år dessutom med i Diamond League. Att få se världsstjärnor på plats har varit en stor inspiration som betytt mycket för våra stora framgångar. Dessutom har vi tack vare DN-galan fått chansen att tävla i ganska unga år mot de bästa. Friidrotten är också en av de populäraste tv-sporterna och mest jämställda idrotterna.

Kajsa påpekar att det inte ”bara” är DN-galan och Stockholm Marathon som nyttjar Stadion. Det är 10-15 friidrottsdagar om året, allt från ungdomstävlingar till elitverksamhet. Dessutom en hel del träningar.

Svenska friidrottsförbundet har dessutom ansökt om att få arrangera junior-VM 2012 på Stadion. Nyligen beslutades också att Finnkampen ska flyttas tillbaka hit från Göteborg, 2013.

–Stadion är friidrottens nationalarena. Det finns ju alternativ för fotbollen. Kan Inter och Milan dela hemmaarena liksom lagen i Göteborg ska det väl gå också i Stockholm, säger Kajsa.