Tungt för Bajen då de tre övriga topplagen (Villa, Bollnäs och Västerås) också tog tvåpoängare och därmed drygade ut avståndet i tabellen.

Med fyra matcher kvar ser det allt svårare ut för Zinkens söner att komma etta eller tvåa och därmed få en extra hemmamatch i kvarts- och semifinal.

– Vi kom lite för långt ner i banan och blev stillastående. SAIK skapade fler chanser så på så sätt var det nog rättvist, även om vi kom nära på slutet, summerade Patrik Nilsson, tvåmålsskytt.

Tränaren Stefan Karlsson var inte alltför nedslagen trots att man tappat en 5–4-ledning:

– Det var en bra bandymatch. Extra kul för Kasper (Milerud) att få göra ett så snyggt mål när han gled igenom i vänsterinnerposition.

– Men det klart, släpper man in sju mål är det svårt att vinna. Nu är det bara att göra vårt mot GAIS på lördag. De andra lagen ska möta varandra och kommer också att tappa poäng, konstaterade Stefan.

Omstarten efter VM bjöd målfyrverkeri under taket på Göranssons Arena i Sandviken.

Efter att den skridskostarke junioren Kasper Milereud, elegant framspelad av Ulf Einarsson, gett bortalaget ledningen utjämnade SAIK två gånger innan David Pizzoni Elfving gjorde 3–2 på en vänsterhörna.

Dessförinnan hade Christoffer Edlund, som gjorde sin första match på tre månader efter benbrottet, nätat direkt på ett utkast från målvakten Joel Othén.

Patrik Nilsson kontrade med två mål i andra halvlek, det sista (7–6) en rökare i krysset på frislag. Men då hade VM-spelaren Johan Löfstedt och Christoffer Edlund (straff sedan Olov Englund fällt Ted Haraldsson) gett SAIK marginal inför det rafflande slutet.

Det var första gången sedan den 16 dec (IFK Kungälv) som Hammarby förlorade. Nu väntar slutspelsjagande GAIS på lördag, innan bortamatcher följer mot Västerås och Villa. Hammarby avslutar hemma mot Vänersborg.