Robin Söderling.
Foto: AP
Under februari har han 770 rankingpoäng att försvara från finalerna i Rotterdam och Memphis motsvarande tid förra säsongen.
Robin som är 15 på senaste världsrankingen inleder mot en kvalspelare i denna veckas turnering i Rotteram där världsettan Rafael Nadal och fyran Andy Murray är toppseedade.
Startfältet är överlag mycket starkt och vinner Robin sin första match ställs han mot segraren i franskmötet mellan Richard Gasquet och Paul Henri Mathieu.
Tourens poängberäkning har gjorts om i år då poängskörden i turneringarna ökat. Men detta medför en del komplikationer eftersom spelarna inte börjar från scratch utan har poäng att försvara från förra säsongen. ATP valde att göra det lätt för sig: spelarnas poäng från förra säsongen har dubblats.
Hur det kan slå är Robin Söderling ett bra exempel på:
Han fick förra året 210 poäng för sin Rotterdam-final men har nu 420 poäng att försvara i turneringen. För att han ska göra det räcker inte en ny finalplats eftersom den ger 300 poäng (segraren får 500 poäng).
För att Robin ska försvara sina poäng från Rotterdam (420) och Memphis (350) måste han i år vinna en av turneringarna och gå till final i den andra.










