I fjol, i OS i Peking, bröt Jamaica USA:s dominans på sprintersträckorna. Usain Bolt var det stora namnet – precis som i VM i Berlin.

Men Jamaicas exceptionella framgångar har också väckt frågor. Inte minst eftersom det var först i fjol, efter OS, som landet fick en egen antidopningskommission.

Jamaicas sprinters var dock under lupp redan före OS. Den internationella antdopningsbyrån Wada prioriterade tester på löparna från den lilla önationen, framför allt när det gällde tester gjorda utanför tävling.

– Många tror att det inte görs särskilt många tester hos oss, men det görs det definitivt. Inte bara nationellt, utan det kommer ofta testpersonal från utlandet för att testa oss, säger Shelly-Ann Fraser, världsmästare på 100 meter.

Hon garanterar att hon är hundra procent ren, förklarar att hon inte tål piller över huvud taget och att hennes framgångar kommit tack vare hård träning.

– Jag kan inte ens räkna hur många gånger jag testats efter OS. Jag vet bara att det är många gånger. Det spelar ingen roll om de kommer till mig klockan fem på morgonen eller tio på kvällen, jag har inget emot det. De tar blod, urin, till och med hår. Jag säger bara okej och stödjer deras jobb, säger Fraser till SvD.

Hon ler hela tiden, den färggranna tandställningen blänker. Fraser är liten och späd, men världens tredje snabbaste kvinna någonsin på 100 meter, 10,73.

– Jag vill absolut inte ta något otillåtet, eftersom jag vet hur förödmjukande det är för dem som testas positivt. Det är många barn som ser upp till mig, precis som min familj. Jag vill inte göra dem besvikna, fortsätter hon.

Fraser ingår i den färgstarke tränaren Stephen Francis stall. Hans aktiva var nära att stoppas av Jamaicas eget förbund från att delta i VM, eftersom de inte var med på ett träningsläger före VM. Först sedan IAAF gripit in plockades de aktiva från Francis grupp in i Jamaicas trupp igen.

Förutom Fraser handlade det bland annat om Asafa Powell (100 meter) och Brigitte Foster-Hylton (100 meter häck).

Detta har upprört Francis. Till Jamaica Observer säger han nu att det jamaicanska förbundet borde jobba mer med antidopningsarbetet än att motarbeta flera av sina bästa löpare.

– Det ser inte bra ut att misstänkliggöra dessa aktiva (som var nära att stoppas från VM) samtidigt som de som tagit förbjudna medel och deras tränare får stöd av förbundet. Vårt förbund borde i stället fundera ut hur de ska få Jamaicas sport ren, säger Francis.

Jamaicas idrottsminister Olivia Grange försäkrar att Jamaica tar krafttag mot dopningen.

– Vår regering är starkt engagerad i kampen mot dopning. Förutom tester lägger vi också pengar på utbildning för att få alla att förstå att dopning är fel. Vi har bland annat gjort en musikvideo som ska visas på skolor och idrottsklubbar. Budskapet är att vi klarar oss bra utan droger, säger hon.