Emmanuel Adebayor.

Jag är tillbaka... jag är hungrig på mål.

Emmanuel Adebayor.

Adebayor var utlånad från Manchester City till just Tottenham förra säsongen där han gjorde 18 mål på 37 matcher.

– Det kanske har tagit längre tid än väntat men jag är överlycklig över att vara tillbaka i Tottenham Hotspur, sade Adebayor till hemsidan.

André Villas-Boas lag förlorade Premier League-premiären borta mot Newcastle med 2–1, men då var inte togolesen med.

Adebayor är spelsugen, det har han meddelat via Twitter: ”Jag är tillbaka... jag är hungrig på mål”.

Backen Sebastien Bassong går i motsatt riktning. Han lämnar Tottenham och har skrivit på ett treårskontrakt med Norwich.

Manchester United gjorde på tisdagen klart med den nederländske försvararen Alexander Buttner från Vitesse. 23-årige Buttner har skrivit på ett femårskontrakt med United.

– Alexander är en av Europas bästa unga vänsterbackar, sade tränaren Sir Alex Ferguson till Uniteds hemsida.