Merparten av de svenska friidrottarna har finslipat OS-formen i Frankrike. Längdhopparen Michel Tornéus landade i London på måndagen efter en vecka i den franska värmen.

– Det har varit helt perfekt i Annecy. Lugnt, skönt och mycket bra träning. Jag är redo, säger han.

På fredag är det kval, på lördag final.

– Mitt mål är att nå finalen. Det går inte att tänka längre än så. Jag lärde mig mycket i EM, säger Tornéus som tog brons i Helsingfors för en månad sedan och som sedan dess också satt svenskt rekord: 8,22.

Vad var det framför allt du lärde dig i EM?

– Att jag kunde hantera situationen, inte stressa upp mig. Det är inte så lätt. Jag har haft lite problem med det tidigare. Nu kändes det väldigt positivt och lugnt.

Han hoppade 8,17 redan i första omgången i EM. I den andra fick han till sitt livs hopp – men trampade över med nio centimeter i medvinden.

– I ren hopplängd har det mätts till över 8,50. Så jag vet att jag har kapacitet att hoppa riktigt långt. Men det blir ofta extra långt just när man kliver över plankan så som jag gjorde.

I genrepet inför OS satte han svenskt rekord. Hammarbyhopparen raderade ut Mattias Sunneborns 16 år gamla notering med en centimeter.

Hans 8,22 från finländska Kuortane räcker till 13:e plats i årets världsbästastatistik, bara 13 centimeter från nummer ett.

– Det var en lättnad att jag äntligen lyckades sätta svenskt rekord. Jag har jagat det så länge, nu kan jag släppa den biten.

26-åringen känns på förhand som det största medaljhoppet av de svenska friidrottarna. Men det ska mycket till om han ska nå hela vägen till pallen.

– Jag tänker inte alls på att jag skulle vara det främsta hoppet. Jag gör bara så gott jag kan. Dessutom har vi många bra med i truppen: Alhaji (Jeng) är sjua i världen i år och Ebba (Jungmark) och Emma (Green Tregaro) har tagit medaljer tidigare i internationella mästerskap, säger Tornéus.

Det är länge sedan Sverige hade så få medaljhopp på friidrottssidan inför ett OS. Storhetstiden är över – den som gav tre guld i Aten 2004 – men den nya generationen är på väg att slå igenom på allvar.

Moa Hjelmer tog EM-guld på 400 meter, men då saknades många av Europas bästa. Skulle hon ta sig hela vägen till final är det mycket bra gjort. Det är 2016 som hon ska vara som bäst, precis som stavhopperskan Angelica Bengtsson.

– Vi har riktigt bra go i truppen. Det är bara inspirerande, säger Michel Tornéus som fått många värdefulla råd av träningskollegan Carolina Klüft inför avresan.

– Hon har berättat mycket om vad som väntar; monsterköer, säkerhetskontroller, transporter och så vidare. Men det känns lugnt. Mycket måste man lära sig själv på plats.

Det väntas regn under veckan, men det är inget som Tornéus räds.

– Jag har hoppat 8,07 i regn. Vi nordbor är vana att tävla under sådana förhållanden, medan en del andra kanske får negativa tankar om det skulle regna.

OS-guider:

Svenskarnas program – timme för timme

Komplett OS-program med svenska tv-tider

Här är de svenska hoppen i London-OS