På tisdagen, åtta dagar före första matchen, genomförde laget sin första träning. Eller lag och lag förresten - fyra spelare fanns på isen.

- Vårt mål är alltid att vinna. Det kommer inte att bli lätt, men det är därför vi är här, sade förre Frölundaforwarden Ville Peltonen.

Peltonen är en av fyra finländska spelare som spelar i KHL och det är dessa som redan nu är på plats. Dynamo Minsk-forwarden hade också sällskap av Lasse Kukkonen, Omsk, och Niko Kapanen och Jarkko Immonen, Ak Bars Kazan, på isen.

Frölundabacken Janne Niskala anlände sent på tisdagskvällen och övriga 18 i Finlands lag är NHL-spelare. Tre Kronors spelare från elitserien och KHL kommer till Vancouver på torsdag. Finlands första motståndare är Vitryssland den 17 februari och matchen mot Sverige spelas den 22 februari.