Stödgrupper för Tibet planerar att demonstrera utanför Internationella olympiska kommitténs huvudkontor i schweiziska Lausanne på tisdagen.
Demonstranterna kommer att kräva att IOK reagerar på de kinesiska myndigheternas våldsamma agerande i regionen. Demonstranterna kommer att föra fram budskapet ”Mr Rogge, din tystnad kostar tibetaner livet” på banderoller och uppmana IOK:s ordförande Jacques Rogge att stoppa planerna på att den olympiska elden ska föras genom Tibet.
- Det skulle inte bara vara fel, det vore också farligt att ta facklan till Tibet, säger Kelsang Gope, ordförande i Tibets olympiska kommitté.
Dessutom drar Tibets olympiska kommitté - som inte är erkänd av IOK - tillbaka sin ansökan om att sända idrottare till Peking-OS i augusti.
- Vårt budskap är att även om vi i nuläget inte får delta med egna idrottare så skulle vi inte göra det ens om vi fick tillåtelse att göra det.









